TermoDomPasywny
Szukaj
Galeria domów pasywnych nr 1
Galeria domów pasywnych nr 1
Galeria domów pasywnych nr 2
Galeria domów pasywnych nr 2
Docieplenie wieńca
Docieplenie wieńca

Ściana ciepło zbudowana

Dom budować można w oparciu o rozmaite technologie, polegając na efektywności energetycznej ściany wielowarstwowej albo równie skutecznej jednowarstwowej. Za każdym razem kluczem do sukcesu jest umiejętny dobór materiałów.

W ostatnich latach na skutek energooszczędnego dążenia inwestorów, by budować coraz cieplej,  ściany nośne wzbogacano o kolejne warstwy. W ten sposób zwiększając grubość ścian, nie tylko udawało się poprawić współczynnik przenikania ciepła, ale też spełnić zaostrzające się wymagania normowe dla tych przegród. Obecnie to tym łatwiejsze, że w ślad za oczekiwaniami inwestorów, producenci materiałów budowlanych podsuwają coraz to skuteczniejsze rozwiązania w tym zakresie. Jeśli więc wybudowany kilkadziesiąt lat temu dom nie spełnia oczekiwań mieszkańców pod kątem efektywności energetycznej, łatwo temu zaradzić. Wystarczy ocieplić go od zewnątrz, a jeśli to z jakiegoś powodu niemożliwe, nawet od środka. Takie możliwości daje zastosowanie bloczków YTONG MULTIPOR. Najciekawsze, że rozwiązanie to pozwala nie tylko na zmniejszenie nakładów na ogrzewanie budynku, jako że bloczki wspomagają naturalną akumulację ciepła w pomieszczeniach, ale również skutecznie rozprawiają się z mitem negatywnych skutków ocieplenia od wewnątrz.

Bloczki YTONG MULTIPOR same w sobie mają właściwości bakteriobójcze, a przy okazji zapewniają właściwy mikroklimat w pomieszczeniach. Kiedy trzeba, wchłaniają nadmiar wilgoci, by podczas wietrzenia oddać ją z powrotem do otoczenia. Dzięki temu nie ma mowy o szkodliwych dla zdrowia mieszkańców czy struktury budynku skutków kondensacji pary wodnej, a w związku z tym występowania grzybów i pleśni.

Większa skuteczność energetyczna domów budowanych w technologii wielowarstwowej czy po prostu ocieplonych jest dziś niezaprzeczalnym faktem, ale dokonujący się na naszych oczach postęp technologiczny pozwala już budować ciepłe domy w technologii jednowarstwowej. Doskonałym tego przykładem jest YTONG ENERGO. Bloczki te stanowią udany kompromis pomiędzy energooszczędnością budynku, ergonomią pracy i wysokością środków przeznaczonych na inwestycję. Dodatkowo, znakomite parametry przenikalności cieplnej sprawiają, że wybudowana z nich ściana jednowarstwowa. z powodzeniem może stanowić alternatywę dla dotychczasowych rozwiązań warstwowych.

Znakomita izolacyjność termiczna bloczków idzie przy tym w parze z  racjonalizacją kosztów budowy. Inwestorzy docenią zapewne dostępność szeregu jednorodnych termicznie rozwiązań systemowych, dokładność wymiarową poszczególnych elementów czy precyzję wykonania i szybkość, z jaką dokonuje się postęp prac na budowie. Ale to jedynie atuty, których naturalną konsekwencją jest ostateczny niższy koszt budowy, co łatwo sprawdzić kalkulując nakłady na robociznę czy nawet zaprawę murarską.

I choć sposobów na dom ciepły i ekonomiczny w budowie, a potem także w codziennej eksploatacji nie ma tak wiele, jakby się wydawało, dzięki takim rozwiązaniom obniżenie kosztów na ogrzewanie budynku staje się łatwiejsze, a wykonanie prac nie tylko szybsze, ale i dużo prostsze.

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy

Dom pasywny: dyrektywa EPBD, docieplanie budynków, audyt energetyczny