TermoDomPasywny
Szukaj
Galeria domów pasywnych nr 1
Galeria domów pasywnych nr 1
Galeria domów pasywnych nr 2
Galeria domów pasywnych nr 2
Docieplenie wieńca
Docieplenie wieńca

Blog - listopad 2007

Listopad 2007 roku jest pochmurny i mglisty, jednak budowa domu pasywnego pod Szczecinem nadal się toczy! Przyjechał w końcu zamówiony beton. Trochę to trwało, bo gdzieś w okolicy betonowali most i trzeba było czekać, bo nie mieli wolnej betoniarki. Zapraszamy do lektury relacji z poszczególnych dni prac budowlanych.


<<<<< poprzedni wpis

 

1.11.2007


Tego dnia, żeby później nie było kłopotów z kopaniem, wykonaliśmy wszystkie przejścia instalacji pod fundamentami, czyli kanalizację, wodę i gruntowy wymiennik ciepła. Należy o tym pamiętać, ponieważ po wylaniu fundamentów również byłoby to możliwe, ale trwałoby zbyt długo. Fundamenty są dosyć szerokie i mógłby to być nie lada problem. Codziennie siadamy przed rysunkami i analizujemy, czy czegoś nie przegapiliśmy. Przy realizacji domu pasywnego trzeba pamiętać o bardzo wielu problemach, które nie występują w trakcie budowy tradycyjnych domów. Choć nasz wykonawca ma duże doświadczenie, domu pasywnego jeszcze nie budował.

 

 

6.11.2007


Przyjechał w końcu zamówiony beton. Trochę to trwało, bo gdzieś w okolicy betonowali most i trzeba było czekać, bo nie mieli wolnej betoniarki. Mimo że kilka dni wcześniej trochę padało, ciężarówki nie miały kłopotu z podjechaniem pod wykop. Zalanie fundamentów poszło sprawnie i szybko.

 

 

 

10.11.2007


Zaczęło padać. Na budowie zrobiło się mokro i grząsko, jednym słowem- bagno. Nie wstrzymało to jednak prac i po rozszalowaniu fundamentów ekipa murarzy zaczęła przygotowania do murowania ścian fundamentowych.

 

 

11.11.2007


Przyjechał piach zasypowy na wypełnienie. Ze względu na brak możliwości podjechania wywrotki pod wykop, został wysypany 30 metrów od fundamentów i trzeba było zamówić koparkę do przewiezienia i wsypania go do wykopu. Ale jakoś poszło, piach został zagęszczony, aby murarze mieli po czym chodzić.

 

 

13.11.2007


Spadł „upragniony” śnieg, a z nim temperatura i roboty zamarły. Zaczęliśmy gorączkowo śledzić prognozy pogody i planować dalsze roboty. To, że tak późno rozpoczęliśmy pracę, miało też i dobre strony. W listopadzie nie ma żadnego problemu z dostaniem jakichkolwiek materiałów budowlanych, wszystko jest prawie od ręki i to w bardzo przyzwoitych cenach. Współczujemy tym wszystkim, którzy kupowali materiał latem.

 

 

16.11.2007


Przyjechał materiał na ścianki fundamentowe Silka E18S. Znów do rozładunku trzeba było zamówić koparkę, która w dodatku powinna chyba stać cały czas na budowie. Na szczęście 2 km od naszej budowy wykonywane są jakieś roboty drogowe i koparka jest „prawie” na telefon.

 

17.11.2007


Murarze rozpoczęli murowanie. Pogoda dopisuje, robota idzie z kopyta!

 

 

20.11.2007


Ścianki fundamentowe są już gotowe, trzeba tylko jeszcze położyć bloczki Schock-a Novomur Light, na pierwszą warstwę, ale zrobiło się ciemno. Czemu tak szybko? Zapomnieliśmy, że to zima i o 16-nastej jest już ciemna noc. Tak to jest, jak się buduje o tej porze roku!

 

21.11.2007


Bloczki „startowe” położone. Murarze strasznie wydziwiali, że czemu tak dokładnie, przecież to tylko fundamenty. Ale po krótkim spięciu i rozebraniu 5 mb, dyskusje się skończyły. Teraz murowali równiutko i dociskali dokładnie bloczki do siebie, aby  była szczelna izolacja. Jak przestali dyskutować, tylko zaczęli murować zgodnie z moimi wytycznymi, poszło bardzo szybko. Bloczki są długie, mają 80 cm i przy ich układaniu trzeba zachować dużą  staranność.

 

23.11.2007


Tego dnia ściany fundamentowe zostały zaimpregnowane środkiem gruntującym Deitermmana, a po kilku dniach zaszpachlowane właściwą izolacją przeciwwodną.

 

 

29.11.2007


Izolacja ładnie wyschła, można było zasypać ścianki piaskiem zasypowym i zagęścić. Znów potrzebna była koparka i ekipa z łopatami. Tego dnia przyjechały transporty z Silką E18 na ściany, wykorzystaliśmy koparkę do rozładunku, która przetransportowała palety Silki pod same fundamenty.

 

 

następny wpis >>>>>

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy

Dom pasywny: dyrektywa EPBD, docieplanie budynków, audyt energetyczny