TermoDomPasywny
Szukaj
Galeria domów pasywnych nr 1
Galeria domów pasywnych nr 1
Galeria domów pasywnych nr 2
Galeria domów pasywnych nr 2
Docieplenie wieńca
Docieplenie wieńca

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny nie jest opatentowaną technologią budowlaną, ale ideą domu użytecznego dla mieszkańców. Dom pasywny to budynek, w którym komfortowy mikroklimat może być utrzymywany bez oddzielnego aktywnego systemu ogrzewania, czy też klimatyzacji (Adamson 1987 i Feist 1988). Dom sam się ogrzewa i chłodzi, stąd nazwa dom pasywny. Według definicji zaproponowanej przez niemiecki Passivhaus Instytut, dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej. W praktyce oznacza to, że w przeciągu całego sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m3 gazu, czy też 2,3 kg węgla. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/ na 1 m2 na rok.


Czym jest dom pasywny?

Innowacyjna idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie zawarta została w koncepcji domu pasywnego, skupiającej się przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku.

Przeczytaj więcej

Energia odnawialna - aspekty techniczne instalacji

Sercem każdej instalacji ogrzewania jest źródło ciepła. O jego wyborze na ogół przesądza dostęp na danym terenie do konkretnego paliwa lub źródła energii. Jakie czynniki mają istotne znaczenie w odniesieniu do energii odnawialnej?

Przeczytaj więcej

Szukamy działki, wybieramy projekt

Koszty utrzymania domu zależą nie tylko od tego, jak bardzo go ocieplimy, jak będziemy ogrzewać i ile zużywać wody. Na znaczną część kosztów eksploatacji domu mamy wpływ już na etapie wyboru działki i projektu domu.

Przeczytaj więcej

Potencjał oszczędności energii w budynku

Ocenia się, że światowe bezpieczeństwo energetyczne z każdym rokiem jest coraz bardziej zagrożone, a wynika to z rosnącego zapotrzebowania na energię, które do 2030 r. może osiągnąć poziom o 55% wyższy niż obecnie.

Przeczytaj więcej

Źródło ciepła

Budowanie domu, w którym w ciągu roku potrzeba do ogrzewania zaledwie 15 kWh energii na 1 m2, może osłabiać motywację do poszukiwania optymalnego sposobu ogrzewania.

Przeczytaj więcej

1 - 2   >

Dom pasywny: dyrektywa EPBD, docieplanie budynków, audyt energetyczny