TermoDom.pl

Newsletter

Jak wybrać...

W czasach, kiedy tak wiele mówi się o energooszczędności budynków, wzrasta rola okien... więcej

Kategorie budynków

Budynki można dzielić na kategorie. Jedną z nich jest zapotrzebowanie na energię.... więcej

Blog - październik 2008

Wewnątrz budynku wykonaliśmy na razie tylko instalację kanalizacyjną z rur... więcej

Szybko, bo tanio?

Szybko, bo tanio?

Co się sprzedaje na rynku nieruchomości? Ostatnie transakcje pokazują, że najłatwiej i najszybciej nabywców znajdują mieszkania i apartamenty tanie...

Tym, co przesądza o błyskawicznej finalizacji sprzedaży, jest najczęściej elastyczna postawa sprzedającego. Jeśli potrafi on podjąć odważną decyzję o przystąpieniu do negocjacji z potencjalnym nabywcą i obniżyć cenę, dostosowując ją do oczekiwań kupującego, mieszkanie udaje się sprzedać nawet w ciągu kilku dni. To zdecydowanie niezły wynik, biorąc pod uwagę, że blisko ¾ lokali na rynku wtórnym czeka na nowego właściciela ponad 4 miesiące. Z tego niespełna ¼ znajduje się w sprzedaży od co najmniej 9 miesięcy. Tu niestety kryzys w dalszym ciągu nie odpuszcza, co wyraźnie widać, gdy przypomnieć wyniki sprzedaży, np. z 2006 roku, kiedy to średni okres oczekiwania na nabywcę wynosił 35 dni.

Sprzedaż nieruchomości w ostatnim czasie nie jest łatwa. Rzadko kiedy zdarza się, by mieszkanie idealnie spełniało oczekiwania kupującego. Zwykle, jeśli odpowiada mu lokalizacja, to problemem jest standard albo cena. Ta często okazuje się zbyt wysoka w stosunku do faktycznej wartości lokalu. Jednakże właściciele zdają się nie zauważać faktu, że nieruchomości na skutek kryzysu straciły na wartości. Rzeczpospolita podpowiada również, że często dodatkowo sugerują się oni stawkami, jakie udało się uzyskać za swoje lokum np. sąsiadowi z naprzeciwka. Nie przyjmują do wiadomości, że tamto mieszkanie miało dla nabywcy inne zalety, np. widok na park a nie głośną ulicę, posiadało większy balkon itp.

Jak więc powinien wyglądać mieszkaniowy ideał? Zdaniem Jerzego Sobańskiego z biura nieruchomości Akces, recepta jest prosta. Najlepszą ofertę stanowią lokale nieduże, w dobrym miejscu, w cenie nawet lekko poniżej stawek rynkowych.

To oczywiście podpowiedź, która nie obrazuje reguł, rządzących rynkiem nieruchomości, które ostatnio zdecydowanie trudno wskazać. Bywa przecież, że przyczyna tkwi w potencjalnym nabywcy, który mimo iż oferta jest jak znalazł dla niego, nie potrafi się zdecydować.
25-11-2009
Poprzednia aktualność Następna aktualność
Zobacz więcej wiadomości

Instalacje z tworzywa...

Domowe instalacje składają się z wielu elementów. Jednak podstawowym... więcej

Oddychające...

Coraz niższe temperatury, będące zapowiedzią ochłodzenia typowego dla sezonu... więcej

Docieplenie poddasza

Większość inwestorów budujących dom wie, jak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy