TermoDom.pl

Newsletter

Efektywność...

Efektywność energetyczna to obniżenie zużycia energii pierwotnej na etapie zmiany napięć,... więcej

Solary – ogrzewanie...

Wysokie koszty ogrzewania  skłaniają do poszukiwania alternatywnych źródeł energii.... więcej

Jakie informacje...

Nieszczelne okna, błędy wykonawcze przy wykonywaniu docieplenia. Jakie jeszcze informacje... więcej

Słońce w naszych oknach

Słońce w naszych oknach

Słońce ma istotne znaczenie w budownictwie pasywnym, gdzie zysk ciepła w nieruchomości w około 45% pochodzi z wykorzystania energii słonecznej.

Jak już przypominaliśmy na portalu TermoDom.pl, liczba dni pochmurnych waha się od 120 na nizinach środkowej Polski, do 160 w górach i na pojezierzach. Co jednak bardzo istotne, Polska leży w strefie klimatycznej, gdzie słoneczne dni należą do rzadkości w sezonie grzewczym.

Słońce jest od dawna intensywnie badane, jednak wiele dotyczących go kwestii pozostaje nierozstrzygniętych. Nie znamy mechanizmu podgrzewania zewnętrznych warstw słonecznej atmosfery do potężnych temperatur rzędu miliona kelwinów. Słońce to jednak główne źródło energii docierającej do naszej planety.

Ogromne znaczenie ma zatem umożliwienie dotarcia promieni słonecznych do pomieszczeń. Wiemy, że promienie słoneczne dostają się do budynku za pośrednictwem okien posiadających określone współczynniki przenikalności cieplnej. Co czyni nasze okno ciepłym i funkcjonalnym? Analizując parametr ochrony cieplnej powinniśmy zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy: ramy, ilość komór, wielkość okna.

W budownictwie niskoenergetycznym i pasywnym okna pełnią również bardzo ważną rolę - współczynnik przenikalności cieplnej odpowiedzialny za ucieczkę ciepła z budynku ma być jak najniższy, zaś za pośrednictwem szyby ma się dostać jak najwięcej światła 

To, co sprzyja zyskom energii słonecznej zimą, może stanowić dla mieszkańców olbrzymi problem latem. Chroniąc się przed nagrzaniem pomieszczeń stosujemy najróżniejsze rozwiązania. Najprostszym, a zarazem najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rolet, żaluzji zewnętrznych czy też okiennic, które będą zabezpieczać dom przed nadmiernym ociepleniem. Efektywne są tutaj żaluzje wewnętrzne zintegrowane w oknie już na etapie produkcji, które najwygodniej odcinają od promieni słonecznych. Tym bardziej, że przechodzą badania odnośnie przenikalności cieplnej i przepuszczalności światła jako cześć systemu okiennego dostosowanego do budownictwa energooszczędnego i budownictwa pasywnego.

Więcej informacji: Okna na TermoDom.pl.

16-07-2011
Poprzednia aktualność Następna aktualność
Zobacz więcej wiadomości

Źródło ciepła

Budowanie domu, w którym w ciągu roku potrzeba do ogrzewania zaledwie 15 kWh energii... więcej

Minergie-P szwajcarski...

Dom pasywny jest pionierem wsród budynków w dziedzinie komfortu cieplnego jego... więcej

Ogrzewanie kotłami na...

Kotły na paliwa stałe są nadal najczęściej wybieranym rozwiązniem zapewniającym zasilanie... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy