TermoDom.pl

Newsletter

Katalog „Domy w...

Pracownia projektowa MTM Styl wydała nowy katalog zawierający 500 projektów. Wśród nich... więcej

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu to temat, za którym kryją się realne zagrożenia dla współczesnej... więcej

Wybrane wartości...

Każda przegroda budowlana, okno czy drzwi charakteryzuje się określonym współczynnikiem... więcej

Inwestycja w ciepły dom

Inwestycja w ciepły dom

Koszty utrzymania domu w Polsce są najwyższymi w Europie, wynika z analiz Eurostatu. Jak zmniejszyć wydatki na utrzymanie domu?

Zimne lato, a po nim chłodna jesień i mroźna zima. Czy tak ma wyglądać pogoda w tym roku? Właściciele domów mają więc wyraźne powody do niepokoju: co zrobić, by płacić mniej za energię?

Na utrzymanie domu statystyczna polska trzyosobowa rodzina przeznacza 16% swoich wydatków konsumpcyjnych, przy czym większość kosztów to ogrzewanie domu i energia elektryczna. Przyczyną wysokich kosztów ogrzewania domu niewątpliwie są warunki klimatyczne w naszym kraju, a wraz z nimi długie i mroźne zimy.

Jednak z drugiej strony koszty generuje także zły stan techniczny budynków mieszkalnych. Na pogodę wpływu nie mamy, na parametry cieplne naszego domu – owszem. Tak więc przed nieuchronnie zbliżającą się jesienią i zimą warto przestać narzekać i zastanowić się, jak można poprawić bilans cieplny naszego domu. I niech przyświeca jedna zasada – dom ocieplony, bez mostków termicznych to wymierne korzyści finansowe. Tym bardziej w czasach rosnących cen energii.

Zacznijmy od ścian – przez nie ucieka z domu najwięcej ciepła, bo aż 30-40%. Są to ogromne obciążenia dla domowego budżetu, bo pieniądze wydatkowane na energię cieplną po prostu ulatniają się wraz z ciepłym powietrzem przez zimne ściany. Chcąc temu zapobiec warto zainwestować w dobry system izolacji cieplnej. Najlepiej system docieplenia zaplanować na etapie projektu lub budowy domu. Jeżeli jednak nie jest to już możliwe, to zawsze można poddać budynek termomodernizacji, podczas eksploatacji domu. Właściwie przeprowadzone ocieplenie (przy użyciu kompleksowego systemu jednego producenta) jest w stanie nawet dwukrotnie obniżyć straty energii. Warto także pamiętać, że dobra izolacja cieplna to także przyjemny chłód w domu podczas gorącego lata. Dzięki warstwie docieplenia ściany tak się nie nagrzewają, dzięki czemu w domu mamy komfortowe warunki. a zdaniem ekspertów nie ma budynku, którego nie dałoby się ocieplić.

Trzy kroki do niższych rachunków za ogrzewanie:

Po pierwsze: już na etapie projektowania bądź budowy domu, warto zaplanować odpowiednią izolację cieplną budynku. Nieosłonięte izolacją ściany powodują przenikanie zimna do wnętrza domu i przemarzanie muru. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza w przypadku domów wolnostojących, które ze wszystkich stron są narażone na ataki zimna. Jeśli jest to stary budynek lub obiekt, który posiada ocieplenie wymagające dodatkowego docieplenia, należy zastosować również kompleksowe (od jednego producenta) rozwiązania izolacji cieplnej.

Po drugie: warto wykonać badanie termowizyjne budynku, po to, by zlokalizować miejsca, przez które ucieka z budynku najwięcej ciepła na zewnątrz. Straty energii można zminimalizować, likwidując mostki termiczne, docieplając strop czy wymieniając okna. 

Po trzecie: nie należy ograniczać się do jednego źródła ogrzewania. Mając kocioł olejowy lub gazowy, warto zastosować też np. kocioł elektryczny. Pracując podczas taniej II taryfy energetycznej, pozwala ona znacząco obniżyć koszty eksploatacji.

11-08-2011
Poprzednia aktualność Następna aktualność
Zobacz więcej wiadomości

Lista kontrolna domu...

Czyli co zrobić i jak zrobić, żeby zbudować prawdziwy dom pasywny. Przedstawiamy... więcej

CENERG 2008 -...

W dniach 17-19 czerwca odbędą się w Warszawie Międzynarodowe Targi Czystej Energii -... więcej

Energooszczędne...

Rosnące wymogi efektywności energetycznej budynków, zarówno tych nowo wznoszonych, jak... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy