TermoDom.pl

Newsletter

Izolacje refleksyjne

Izolacje refleksyjne to nowy rodzaj izolacji, których główną cechą jest możliwość... więcej

Kryteria zakupu okien

Wrzesień jak co roku otwiera sezon na stolarkę okienną. Jesień bowiem stanowi gorący... więcej

Kominek

Kominek to miejsce nastrojowego wypoczynku. Pozwala patrzeć się w ogień... więcej

Inwestycja w ciepły dom

Inwestycja w ciepły dom

Koszty utrzymania domu w Polsce są najwyższymi w Europie, wynika z analiz Eurostatu. Jak zmniejszyć wydatki na utrzymanie domu?

Zimne lato, a po nim chłodna jesień i mroźna zima. Czy tak ma wyglądać pogoda w tym roku? Właściciele domów mają więc wyraźne powody do niepokoju: co zrobić, by płacić mniej za energię?

Na utrzymanie domu statystyczna polska trzyosobowa rodzina przeznacza 16% swoich wydatków konsumpcyjnych, przy czym większość kosztów to ogrzewanie domu i energia elektryczna. Przyczyną wysokich kosztów ogrzewania domu niewątpliwie są warunki klimatyczne w naszym kraju, a wraz z nimi długie i mroźne zimy.

Jednak z drugiej strony koszty generuje także zły stan techniczny budynków mieszkalnych. Na pogodę wpływu nie mamy, na parametry cieplne naszego domu – owszem. Tak więc przed nieuchronnie zbliżającą się jesienią i zimą warto przestać narzekać i zastanowić się, jak można poprawić bilans cieplny naszego domu. I niech przyświeca jedna zasada – dom ocieplony, bez mostków termicznych to wymierne korzyści finansowe. Tym bardziej w czasach rosnących cen energii.

Zacznijmy od ścian – przez nie ucieka z domu najwięcej ciepła, bo aż 30-40%. Są to ogromne obciążenia dla domowego budżetu, bo pieniądze wydatkowane na energię cieplną po prostu ulatniają się wraz z ciepłym powietrzem przez zimne ściany. Chcąc temu zapobiec warto zainwestować w dobry system izolacji cieplnej. Najlepiej system docieplenia zaplanować na etapie projektu lub budowy domu. Jeżeli jednak nie jest to już możliwe, to zawsze można poddać budynek termomodernizacji, podczas eksploatacji domu. Właściwie przeprowadzone ocieplenie (przy użyciu kompleksowego systemu jednego producenta) jest w stanie nawet dwukrotnie obniżyć straty energii. Warto także pamiętać, że dobra izolacja cieplna to także przyjemny chłód w domu podczas gorącego lata. Dzięki warstwie docieplenia ściany tak się nie nagrzewają, dzięki czemu w domu mamy komfortowe warunki. a zdaniem ekspertów nie ma budynku, którego nie dałoby się ocieplić.

Trzy kroki do niższych rachunków za ogrzewanie:

Po pierwsze: już na etapie projektowania bądź budowy domu, warto zaplanować odpowiednią izolację cieplną budynku. Nieosłonięte izolacją ściany powodują przenikanie zimna do wnętrza domu i przemarzanie muru. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza w przypadku domów wolnostojących, które ze wszystkich stron są narażone na ataki zimna. Jeśli jest to stary budynek lub obiekt, który posiada ocieplenie wymagające dodatkowego docieplenia, należy zastosować również kompleksowe (od jednego producenta) rozwiązania izolacji cieplnej.

Po drugie: warto wykonać badanie termowizyjne budynku, po to, by zlokalizować miejsca, przez które ucieka z budynku najwięcej ciepła na zewnątrz. Straty energii można zminimalizować, likwidując mostki termiczne, docieplając strop czy wymieniając okna. 

Po trzecie: nie należy ograniczać się do jednego źródła ogrzewania. Mając kocioł olejowy lub gazowy, warto zastosować też np. kocioł elektryczny. Pracując podczas taniej II taryfy energetycznej, pozwala ona znacząco obniżyć koszty eksploatacji.

11-08-2011
Poprzednia aktualność Następna aktualność
Zobacz więcej wiadomości

Działanie ustawy

Jaki jest cel wprowadzenia ustawy i jakie będą korzyści z certyfikacji budynków? więcej

Szukamy działki,...

Koszty utrzymania domu zależą nie tylko od tego, jak bardzo go ocieplimy, jak będziemy... więcej

Zielone ściany w Seulu

Fantastyczne połączenie architektury z zielonym design’em wyczarowali w Seulu... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy