TermoDom.pl

Newsletter

Ogrody Sky Garden...

Światowej sławy architekt Daniel Libeskind zaproponował wysoką na prawie 300 metrów wieżę... więcej

Katalog projektów...

Katalog „Pogodny Dom” zawiera kolekcję domów energooszczędnych, domów... więcej

Zielony hotel w Chinach

Sieć hoteli URBN zobowiązała się do rozwijania i eksploatacji zielonych hoteli.... więcej

Energooszczędność się opłaca

Energooszczędność się opłaca

Budowa domu energooszczędnego przestała być fanaberią dla bogatych. Wręcz przeciwnie to decyzja dla tych, którzy liczą się z pieniędzmi i nie chcą ich marnować przez długie lata.

Budowanie domów energooszczędnych jest popularne w Europie Zachodniej od lat. Również w Polsce ten trend zdobywa coraz większą popularność. Wiele pracowni architektonicznych ma w swojej ofercie tego typu domy, a znani producenci materiałów budowlanych promują energooszczędne rozwiązania w budownictwie. Do tego wzrasta także świadomość społeczna faktu, że przystosowanie budynku do oszczędzania energii powinno być standardem, a nie luksusem.

Dom energooszczędny
- To budynek, który jest dobrze ocieplony, odpowiednim systemem termoizolacyjnym – mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit – Do tego dochodzi odpowiedni sposób wentylacji obiektu, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu.

Ważną kwestią w przypadku budowy domu energooszczędnego są również okna, które powinny być wykonane w technologii pozwalającej przeniknąć promieniom słonecznym do wnętrza domu. Nie bez znaczenia jest także sama bryła budynku, likwidacja mostków termicznych, szczelność konstrukcji i stała kontrola powietrza, które napływa i wypływa z budynku. Wszystkie te elementy współgrające ze sobą pozwalają znacznie zredukować zapotrzebowanie domu na energię. Dla przykładu standardowy dom w Polsce (150 -200m) rocznie zużywa od 120 – 160Kwh/m2, natomiast dom energooszczędny pozwala ograniczyć straty do poziomu 40 – 70Kwh/m2.

Ile to kosztuje?
Koszt budowy domu energooszczędnego, w zależności od wybranych rozwiązań, wynosi na ogół od kilku do ok. kilkunastu procent kosztów obiektu standardowego. Wpływ na to ma: wykonanie solidnej izolacji ścian (podłóg, fundamentów i dachu), wyposażenie budynku w wentylację z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz montaż specjalnych okien. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca.

W domu jednorodzinnym o powierzchni 150 -200m można osiągnąć zmniejszenie zużycia energii od 10 000 do 16 000 kWh rocznie, co oznacza od 1800 do 6000zł oszczędności w zależności od wykorzystywanego paliwa.

Energooszczędność na kredyt
Nowością na polskim rynku kredytowym są specjalne pożyczki energooszczędne inwestycje. Bank Ochrony Środowiska udzieli nam tańszego kredytu, jeśli przeznaczymy go na energooszczędny dom lub mieszkanie, auto albo sprzęt RTV i AGD. Za tzw. ekologiczny kredyt hipoteczny, bank pobiera niemal trzy razy mniejszą marżę niż w przypadku standardowych pożyczek mieszkaniowych. Pieniądze od banku dostaniemy w przypadku zakupu domu lub mieszkania wyposażonego w kolektory słoneczne, pompę ciepła czy rekuperator.

Argumenty na rzecz budownictwa energooszczędnego
1.    Redukcja comiesięcznych kosztów poprzez ograniczenie zużycia energii.
2.    Budynek tani w utrzymaniu. Płacimy tylko za to co zużywamy i czego potrzebujemy, a nie za to co zostanie zmarnowane.
3.    Wykorzystanie energii odnawialnej uniezależnia nas od podwyżek cen energii.
4.    Dom energooszczędny jest przyjazny środowisku. Emituje mniejszą ilość trujących gazów do atmosfery.
5.    Możliwość uzyskania w niektórych bankach korzystnego kredytu hipotecznego na taki dom.
6.    W świetle nowej ustawy o systemie oceny energetycznej budynków, taki dom otrzyma wysoką klasę energetyczną, co wpłynie korzystnie na jego wartość rynkową.
20-08-2010
Poprzednia aktualność Następna aktualność
Zobacz więcej wiadomości

Elewacja po zimie

Zima powoli odchodzi w niepamięć. Pora więc przyjrzeć się zewnętrznej elewacji... więcej

Kotły gazowe

Kocioł gazowy jest jednym ze źródeł ciepła, które należy rozważyć budując lub... więcej

Co to znaczy dom...

Energia dostarczana jest do budynku z wielu źródeł - jako energia cieplna, energia... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy