TermoDom.pl

Newsletter

Blog - październik 2007

Czyli o tym, jak się rozpoczęła budowa z ciekawym wstępem na temat instrumentów... więcej

Styropian

Styropian- polistyren ekspandowany, najpopularniejszy materiał izolacyjny, przeznaczony do... więcej

O zaletach biomasy

Biomasa stanowi trzecie, co do wielkości na świecie, naturalne źródło energii, zaraz po... więcej

Energooszczędnie mieszkać

Energooszczędnie mieszkać

Z reguły energooszczędność kojarzy nam się z oszczędzaniem światła i energii elektrycznej. Poczytaj o energooszczędnych 4 kątach!

Energooszczędnie mieszkać, czyli energooszczędne 4 kąty 
 
Z reguły energooszczędność kojarzy nam się z oszczędzaniem światła i energii elektrycznej. 
Na co dzień oszczędzamy energię, chociażby używając świetlówek energooszczędnych. Jednak największy potencjał oszczędzania energii posiadają poszczególne części naszego domu lub mieszkania. Poprzez odpowiednie sposoby podnoszenia efektywności energetycznej naszych budynków możemy zaoszczędzić ogromne ilości energii cieplnej i co ważne – duże sumy pieniędzy. „Energooszczędne 4 kąty” to projekt, który prezentuje ideę budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz radzi co zrobić, żeby mieszkać ciepło i tanio. 
 
Każdy z nas chce mieszkać w domu, który nie tylko jest wygodny, zdrowy i ciepły, ale również tani w eksploatacji. Takim właśnie domem jest dom energooszczędny lub pasywny. Co prawda, wiele mówi się o tym, że budownictwo energooszczędne związane jest z większymi kosztami inwestycyjnymi. Rzeczywiście, w zależności od zastosowanych technologii, budynek energooszczędny może być o 10–15% droższy od budynku standardowego (spełniającego aktualne przepisy). Budynek pasywny pochłonie o 20–25% więcej środków podczas inwestycji. Warto jednak zwrócić uwagę, że fakt ten zrekompensuje znacznie mniejsze zużycie energii na etapie użytkowania budynku, a co za tym idzie – dużo mniejsze koszty eksploatacyjne. Co więcej, wraz ze wzrostem cen energii i rozpowszechnieniem się takiego budownictwa różnice te będą coraz mniejsze. 
 
Już wkrótce - wyższe standardy energetyczne wymagane!
 
W najbliższych latach prawo polskie będzie musiało dostosować się do prawodawstwa unijnego i powstające budynki będą musiały spełniać wyższe standardy energetyczne. Unia Europejska narzuca na państwa członkowskie obowiązek, aby wszystkie nowe budynki stawiane po 31 grudnia 2020 r. były budynkami o prawie zerowym zużyciu energii! Już teraz, myśląc o budowie lub zakupie domu lub mieszkania warto zwrócić uwagę na jego standard energetyczny. W przyszłości energooszczędny budynek nie straci na wartości, a kiedy zdecydujemy się na jego sprzedaż, wysoki standard energetyczny będzie jego atutem. 
 
Co to jest budynek energooszczędny?
 
Energooszczędność dotyczy wszystkich sposobów użytkowania energii w budynku. Dom energooszczędny to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na energię cieplną jest niższe niż 50 kWh/m2. Dla porównania domy standardowe (spełniające obecne przepisy) zużywają ok. 120 kWh/m2 rocznie. Jest to energia potrzebna do  ogrzania domu. Wielkość ta nie uwzględnia energii potrzebnej do podgrzewania wody. Aby zbudować dom energooszczędny, należy odpowiednio dobrać technologię oraz zwrócić uwagę na kilka zasad, którymi należy kierować się przy jego budowaniu, takich jak odpowiednie izolowanie fundamentów, okien, drzwi, ścian i dachu.
 
Energooszczędne 4 kąty – niezbędnik dla zainteresowanych budową domu lub zakupem własnego M   
 
Na rynku jest wiele technologii, które pozwolą na podniesienie standardu cieplnego domu. Trudno jest bez znajomości tematu budownictwa energooszczędnego wybrać produkt i technologię, które spełnią nasze oczekiwania i podniosą standard cieplny budynku. Zanim przystąpimy do prac remontowych, budowy domu lub zakupu mieszkania, warto zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez ekspertów Instytutu na rzecz Ekorozwoju. W przystępny sposób pokazują one, jak budować dom energooszczędny, prezentują zalety domu pasywnego, porównują koszty i doradzają, gdzie i jak znaleźć dofinasowanie na zakup mieszkania energooszczędnego, budowę domu o wyższym standardzie energetycznym lub termomodernizację już istniejącego budynku.  
Na stronie www.chronmyklimat.pl/4katy cyklicznie pojawiać się będą reportaże o polskich domach energooszczędnych i wywiady z osobami, które wybudowały i mieszkają w domach, gdzie za wysoki komfort cieplny płacą niewielką cenę.
  
 

Projekt „Energooszczędne 4 kąty” jest realizowany przez Instytut na rzecz Ekorozwoju ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

  

24-05-2013
Poprzednia aktualność
Zobacz więcej wiadomości

Silikonowa impregnacja...

W dobie poszukiwań oszczędności związanych z eksploatacją budynku, sięgamy po coraz... więcej

Minergie-P szwajcarski...

Dom pasywny jest pionierem wsród budynków w dziedzinie komfortu cieplnego jego... więcej

Pompy ciepła

Pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń do produkcji ciepła. Ich... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy