Budowa domu pasywnego krok po kroku
Ryszard Piotrowski, Paweł Dominiak
Książka opisuje powstawanie budynku pasywnego w Warszawie. Na 260 stronach opisane są technologie zastosowane w budynku oraz wszystkie prace praktyczne. Publikację przygotowało wydawnictwo Przewodnik Budowlany wyspecjalizowane w praktycznym poradnictwie skierowanym do wykonawców oraz indywidualnych inwestorów.
Partnerami książki są między innymi: firma Xella, wiodący na polskim rynku producent ciepłych bloczków Ytong, firma Fakro, producent pasywnych okien dachowych, firma Tremco Illbruck, ekspert w dziedzinie montażu stolarki, Stiebel Eltron, producent niezawodnych pomp ciepła, firma Steico, znana z produkcji ekologicznego materiału izolacyjnego oraz Hormann, od lat kojarzony z bramami. Ogromną pomocą służyły również firmy Reico, systemy rynnowe oraz Alpol Gips, ekspert w dziedzinie rozwiązań ociepleniowych i Alluplast dostawca ciepłej stolarki pasywnej Ideal 6000.
Publikacja omawia budowę i użytkowanie domu, w którym wyeliminowany jest tradycyjny system grzewczy. Koszt energii w skali najbliższych kilku lat wzrośnie o kilkadziesiąt procent ze względu na wyczerpywanie się naturalnych źródeł, a budowa domu z niewielkim zapotrzebowaniem energetycznym w polskich warunkach jest możliwe.
- Istnieje wiele definicji domów pasywnych - wyjaśnia współautor książki Piotrowski Ryszard - jednak wszystkie sprowadzają się do tego, że jest to budynek charakteryzujący się bardzo małym zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania, przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkańcom odpowiedniego komfortu cieplnego.
Do kogo jest skierowana książka?
Profesjonalna forma publikacji książkowej pozwala zorientować się czytelnikowi w wielu aspektach stosowania rozwiązań budowlanych:
- dlaczego zastosowano daną technologię
- wpływ na bilans energetyczny budynku
- rysunki i materiał zdjęciowy z placu budowy
- montaż technologii w konwencji Krok po Kroku
- czy warto stosować daną technologie
- efekt końcowy i koszty zastosowania
Książka jest skierowana zarówno do architektów, jak i wykonawców małych, średnich i dużych firm szukających dla swoich klientów nowych, coraz cieplejszych rozwiązań. Indywidualni inwestorzy dzięki książce będą mogli łatwiej orientować się w procesie powstawania budynku.
Taniej żyć i mieszkać!
Autorzy publikacji książkowej są również autorami projektu oraz nadzorowali budowę domu pasywnego w Warszawie. Zadbali o to, aby przekaz w książce i zasób wiedzy pozwalał na podjęcie decyzji o budowie domu w wyższym standardzie energetycznym - Obecnie w stereotypie inwestora koszt budowy domu pasywnego wydaje się duży. Są to mity! Koszt budowy domu pasywnego wybudowanego w Warszawie to 420 tysięcy (180 m2 powierzchni pod klucz) - mówi autor Paweł Dominiak. Na obecne standardy budownictwa indywidualnego jest to normalna cena.
Z czego budować?
Dom pasywny wykorzystuje dostępne na rynku materiały budowlane. Elementy konstrukcyjne muszą być proste w stosowaniu na placu budowy - mówi współautorka expert mgr Monika Rustecka. Konstrukcja musi być szczelna i ciepła, należy zwrócić uwagę na ciepłe spoiny bez mostków termicznych. Kontrola dokładności pracy ekipy murarskiej nie kosztuje wiele, a ma ogromny wpływ na szczelność konstrukcji i końcowy bilans energetyczny budynku.
Gdzie kupić książkę?
Publikację można zamówić telefonicznie pod numerem 022 616 11 05 wew. 104 oraz w księgarniach technicznych na terenie kraju, w supermarketach Leroy Merlin i Castorama na terenie całego kraju.
Wydawnictwo: Przewodnik Budowlany, 2006
Zobacz także:
Katalog projektów energooszczędnych ARCHETON
Projekty domów energooszczędnych
Katalog domów energooszczędnych - Ciepły dom dla Ciebie
Katalog projektów domów pasywnych i energooszczędnych NR 1(1)/2006

Skomentuj
Komentarze — pokaż wszystkie
Brak komentarzy