TermoDom.pl

Newsletter

Elewacja po zimie

Zima powoli odchodzi w niepamięć. Pora więc przyjrzeć się zewnętrznej elewacji... więcej

Habitat 2020 -...

Eko-architektura powoli staje się codziennością. Na świecie zaczyna królować trend... więcej

Vademecum certyfikacji...

Kwestia certyfikatów energetycznych powraca jak bumerang. Rośnie niepewność, czy zdążymy... więcej

Inne Koszty zużycia energii Uwolnienie rynku energii elektrycznej spowoduje podwyżki

Uwolnienie rynku energii elektrycznej spowoduje podwyżki

PGE – największy polski wytwórca i dystrybutor energii elektrycznej skorzysta ze wzrostu cen. Wartość spółki będzie rosła. Do 2012 roku będzie ona warta prawie 70 miliardów złotych. To trzykrotny wzrost wartości w ciągu trzech lat.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Polska Grupa Energetyczna to spółka o wartości 27 miliardów złotych. To największy w Polsce wytwórca i dystrybutor energii elektrycznej.  Jego udział w rynku odbiorców detalicznych to około 30 procent. Spółka zakłada trzykrotny wzrost wartości do prawie 70 miliardów złotych w ciągu najbliższych trzech lat. Na trzeci kwartał 2008 roku planowany jest debiut PGE na warszawskiej giełdzie.


Wzrost wartości spółki nastąpi dzięki rosnącym cenom prądu a także dzięki nowym klientom, których do roku 2012 ma być 2-3 miliony więcej. Na rynku hurtowym obecna cena megawatogodziny wynosi 130 złotych i będzie ona rosnąć o 5-10 procent rocznie, czyli dużo mniej niż podają media – twierdzi prezes PGE Paweł Urbański.


Juz od 1 lipca 2007 roku Polacy mają prawo wyboru dostawcy energii elektrycznej. Gdy tylko wszyscy sprzedawcy prądu podpiszą między sobą umowy prawo to, stanie się realną możliwością. Do 15 listopada stosowne umowy planuje podpisać PGE.


Planowane jest także wybudowanie polski-ukraińskiego mostu energetycznego, który umożliwi przepływ prądu pomiędzy tymi dwoma krajami. Strona polska uzależnia jego budowę od mocy jaką otrzyma z elektrowni w Ignalinie. Polakom zależy na 1000-1200 megawatów, a Litwini mogą dać odpowiedź dopiero po otrzymaniu oceny wpływu elektrowni na środowisko. Ocena ma być przygotowana na 2008 rok. Gdy oferowana moc będzie za mała to spółka PGE nie przyłączy się do projektu, gdyż będzie on nieopłacalny.


Tak czy inaczej, most energetyczny powstanie. Jeżeli nie stanie się to z udziałem PGE, to zainwestuje w niego PSE Operator – spółka zajmująca się sieciami przemysłowymi.


Podczas ostatnich rozmów na temat nowej elektrowni w Ignalinie spotkali się prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii. Lech Kaczyński, mimo iż miał się pojawić na spotkaniu, nie dojechał. Obecni na rozmowach prezydenci poparli udział Polski w projekcie, lecz nakłaniają do pośpiechu i mówią, że sami nie zamierzają czekać z inwestycją, co zaznaczył Valdis Zatlers – prezydent Łotwy.

 


Zobacz także:

Koszty ogrzewania i surowców energetycznych - 11.2007

Ceny energii elektrycznej - luty 2007

Ceny gazu ziemnego - luty 2007

Ceny innych surowców energetycznych - luty 2007

Koszty ogrzewania budynków

Ceny gazu ziemnego

Ceny innych surowców energetycznych

Koszty certyfikatów energetycznych

Budownictwo energooszczędne

Płać mniej za ciepło

Proces wdrożenia ustawy wprowadzajcej EPBD w Polsce

Dyrektywa EPBD

Docieplenie ścian od...

Jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym na kompleksowe ocieplenie od zewnątrz potrzebna... więcej

Domy pasywne

Do ogrzania wnętrza domu wystarczą pasywne źródła ciepła: mieszkańcy, urządzenia... więcej

Folia znika z budowy...

Dobiega końca kolejny miesiąc trwania akcji „Folia znika z budowy”. Wielu... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Lietpol, 14.06.2008
Polsko-ukraiński most energetyczny.. Nieźle.. Niech autor najpierw spojrzy na mapę Europy, a później zabiera się za pisanie. Nie wiem, czy autor zauważył, że Związek Radziecki w... więcej»