TermoDom.pl

Newsletter

Ogrzewanie przy pomocy...

Zastanawiając się na wyborem systemu ogrzewania warto zwrócić uwagę na pompy ciepła. Ich... więcej

Certyfikacja...

Mija już niemal dwa i pół roku, odkąd zaczęła się polska przygoda z dyrektywą... więcej

Budujesz z ENERGO i...

Jak zbudować dom, w którym zatrzymasz ciepło, by ogrzewanie było efektywniejsze,... więcej

Inne Koszty zużycia energii Uwolnienie rynku energii elektrycznej spowoduje podwyżki

Uwolnienie rynku energii elektrycznej spowoduje podwyżki

PGE – największy polski wytwórca i dystrybutor energii elektrycznej skorzysta ze wzrostu cen. Wartość spółki będzie rosła. Do 2012 roku będzie ona warta prawie 70 miliardów złotych. To trzykrotny wzrost wartości w ciągu trzech lat.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Polska Grupa Energetyczna to spółka o wartości 27 miliardów złotych. To największy w Polsce wytwórca i dystrybutor energii elektrycznej.  Jego udział w rynku odbiorców detalicznych to około 30 procent. Spółka zakłada trzykrotny wzrost wartości do prawie 70 miliardów złotych w ciągu najbliższych trzech lat. Na trzeci kwartał 2008 roku planowany jest debiut PGE na warszawskiej giełdzie.


Wzrost wartości spółki nastąpi dzięki rosnącym cenom prądu a także dzięki nowym klientom, których do roku 2012 ma być 2-3 miliony więcej. Na rynku hurtowym obecna cena megawatogodziny wynosi 130 złotych i będzie ona rosnąć o 5-10 procent rocznie, czyli dużo mniej niż podają media – twierdzi prezes PGE Paweł Urbański.


Juz od 1 lipca 2007 roku Polacy mają prawo wyboru dostawcy energii elektrycznej. Gdy tylko wszyscy sprzedawcy prądu podpiszą między sobą umowy prawo to, stanie się realną możliwością. Do 15 listopada stosowne umowy planuje podpisać PGE.


Planowane jest także wybudowanie polski-ukraińskiego mostu energetycznego, który umożliwi przepływ prądu pomiędzy tymi dwoma krajami. Strona polska uzależnia jego budowę od mocy jaką otrzyma z elektrowni w Ignalinie. Polakom zależy na 1000-1200 megawatów, a Litwini mogą dać odpowiedź dopiero po otrzymaniu oceny wpływu elektrowni na środowisko. Ocena ma być przygotowana na 2008 rok. Gdy oferowana moc będzie za mała to spółka PGE nie przyłączy się do projektu, gdyż będzie on nieopłacalny.


Tak czy inaczej, most energetyczny powstanie. Jeżeli nie stanie się to z udziałem PGE, to zainwestuje w niego PSE Operator – spółka zajmująca się sieciami przemysłowymi.


Podczas ostatnich rozmów na temat nowej elektrowni w Ignalinie spotkali się prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii. Lech Kaczyński, mimo iż miał się pojawić na spotkaniu, nie dojechał. Obecni na rozmowach prezydenci poparli udział Polski w projekcie, lecz nakłaniają do pośpiechu i mówią, że sami nie zamierzają czekać z inwestycją, co zaznaczył Valdis Zatlers – prezydent Łotwy.

 


Zobacz także:

Koszty ogrzewania i surowców energetycznych - 11.2007

Ceny energii elektrycznej - luty 2007

Ceny gazu ziemnego - luty 2007

Ceny innych surowców energetycznych - luty 2007

Koszty ogrzewania budynków

Ceny gazu ziemnego

Ceny innych surowców energetycznych

Koszty certyfikatów energetycznych

Budownictwo energooszczędne

Płać mniej za ciepło

Proces wdrożenia ustawy wprowadzajcej EPBD w Polsce

Dyrektywa EPBD

Projekt

Projektując obiekt budowlany należy pamiętać o spełnieniu podstawowych wymagań... więcej

Okna

Bogata oferta okien na naszym rynku, pozwala na dokonanie właściwego wyboru przy ich zakupie.... więcej

Przezroczysta fasada...

Przezroczysty budynek to dla przyszłych mieszkańców sposób na minimalizację kosztów... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Lietpol, 14.06.2008
Polsko-ukraiński most energetyczny.. Nieźle.. Niech autor najpierw spojrzy na mapę Europy, a później zabiera się za pisanie. Nie wiem, czy autor zauważył, że Związek Radziecki w... więcej»