Komfort cieplny
Wprowadzenie
Problem zużycia energii w budynkach nadal jest traktowany przez nas w sposób bardzo powierzchowny. Tymczasem z danych Unii Europejskiej jasno wynika, że 40% europejskiej energii jest zużywane w budynkach, co więcej 78% energii zużywanej przez budynki może być ograniczone poprzez właściwe ich zaizolowanie...
Zużycie energii w budynkach
Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu cieplnego stosujemy zróżnicowane systemy ogrzewania. Korzystamy przy tym z odmiennych surowców energetycznych. Aby zapewnić sobie stałą temperaturę i komfort cieplny wcale nie musimy zużywać takich ilości energii.
Bilans cieplny budynku
W celu utrzymania temperatury w pomieszczeniu na założonym poziomie nadwyżka strat nad zyskami musi być kompensowana ciepłem dostarczanym przez instalację ogrzewania.
Komfort cieplny pomieszczenia
Komfort cieplny człowieka przebywającego w pomieszczeniu oznacza stan zadowolenia z otaczającego go środowiska cieplno-wilgotnościowego. Kryterium zapewnienia komfortu cieplnego musi być uwzględnione już w fazie projektowania.
Temperatury w pomieszczeniach
Właściwe temperatury w odpowiednich pomieszczeniach oszczędzają energię i koszty. Utrzymanie optymalnego poziomu temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych pozwala nam zaoszczędzić energię cieplną.