TermoDom.pl

Newsletter

Akademia...

Biuro Projektowe Lipińscy Domy organizuje cykl szkoleń w ramach Akademii... więcej

Badania termowizyjne

Badanie termowizyjne jest coraz popularniejszą metodą sprawdzania izolacyjności cieplnej... więcej

Założenia budynku...

Obecnie wiele mówi się o oszczędnościach w przyszłości, czyli podczas... więcej

Inne Badania termowizyjne Fundamenty

Fundamenty

Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny domu. Ma on bezpośredni kontakt z gruntem i dlatego wymaga specjalnego zabezpieczenia. Źle wykonana hydro i termoizolacja skutkować będzie odprowadzaniem ciepła z domu do gruntu. Dodatkowo fundamenty są zazwyczaj wykonywane z litego betonu, lub bloczków betonowych, które nie stanowią dobrego zabezpieczenia termicznego, a ponad to są podatne na kapilarne podciąganie wilgoci z gruntu.

Poniższe zdjęcia termowizyjne przedstawiają budynki, w których  fundamenty nie są zabezpieczone izolacja termiczną. Niezabezpieczony fundament domu jest elementem, który przyczynia się do znacznych strat ciepła. Kolory zbliżone do niebieskiego i granatu to miejsca zimne. Kolory zielone, czerwone i białe to miejsca o podwyższonej temperaturze, przez które ucieka znacząca ilość ciepła. Są to mostki termiczne. Następstwem występowania takich mostków może być pogorszenie komfortu termicznego pomieszczeń mieszkalnych, zwiększone nakłady na ogrzewanie czy nawet pojawienie się zawilgocenia i pleśni w okolicach połączenia podłogi ze ścianami oraz w narożnikach pomieszczeń. Szczególnie narażone na zawilgocenie są narożniki pomieszczeń pokrywające się z narożem budynku zlokalizowanym od północnej lub wschodniej strony.


 

 

 


 
Konieczność izolowania termicznego fundamentów dotyczy również budynków wielorodzinnych. W tych budynkach ściany piwniczne zazwyczaj znajdują się wyżej ponad gruntem oraz głębiej w gruncie niż ściany budynków jednorodzinnych. Dlatego szczególnie tam powinno się stosować właściwą izolację termiczną.


Duża powierzchnia ścian piwnicznych w budownictwie wielorodzinnym to potencjalna duża powierzchnia stanowiąca mostek termiczny. To także duża strata związana z kosztami ogrzewania. Stratę tę ponoszą wszyscy lokatorzy budynku. Zawilgocone i źle zaizolowane fundamenty to także szybszy czas ich degradacji i w efekcie kosztowne remonty.


Poniższe obrazki przedstawiają ten sam fragment budynku. Lewa fotografia to zdjęcie ze zwykłego aparatu cyfrowego. Prawa to obraz z kamery termowizyjnej, na którym obserwować możemy cieplejszy od innych elementów fundament, a szczególnie jego narożnik zlokalizowany pod balkonem (biały obszar). Przez ten właśnie element budynek oddaje  najwięcej ciepła do otoczenia.
   

 

 

Do izolacji fundamentów używa się polistyrenu ekstradowanego w skrócie zwanego XPS. Jest to materiał zamknięto-komórkowy, o zerowej nasiąkliwości wodą, co powoduje, że jest odporny na zamrażanie i rozmrażanie. Jest to szczególnie ważne dla materiałów budowlanych pracujących w trudnym środowisku. Duża wytrzymałość mechaniczna i jednocześnie duża łatwość obróbki tego materiału sprawiają, że jest on bardzo łatwy w zastosowaniu. Na zabezpieczone masą hydroizolacyjną fundamenty przykleja się płyty XPS używając tej samej masy co do zabezpieczania hydroizolacyjnego. Pamiętać jednak trzeba, że do przyklejania płyt z polistyrenu ekstradowanego należy używać mas, w których skład nie wchodzą rozpuszczalniki organiczne, gdyż rozpuszczają one także polistyren. Płyty przykleja się całą powierzchnią. Nie należy stosować montażu mechanicznego np. kołki, gdyż przerywają one warstwę hydroizolacji.


Na rynku polskim dostępne są płyty XPS kilku producentów. Ich parametry i właściwości są bardzo zbliżone. Producenci dla odróżnienia barwią swoje produkty na różne kolory.

 


Zobacz także:

Jakie informacje przekazują zdjęcia termowizyjne?

Wieńce, nadproża i stropy - zdjęcia termowizyjne

Ściany - zdjęcia termowizyjne

Podstawowe cechy materiałów izolacyjnych

Ocena efektywności termomodernizacji

Docieplenie - błędy wykonawcze

EPBD - informacje podstawowe

Jak poprawnie wykonać...

Tutaj dowiesz się, jak przebrnąć poprzez subtelny proces prac dociepleniowych oraz w jaki... więcej

Balkon

Balkony i tarasy w naturalny sposób urozmaicają nasze budynki. Niestety, praktyka... więcej

Znakowanie CE dla...

Budując dom energooszczędny, dużą uwagę należy przywiązywać do wykorzystywanych... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy