TermoDom.pl

Newsletter

Energia odnawialna w...

Gmina wytwarzająca o 1/3 więcej energii cieplnej niż wynosi całkowite jej... więcej

Zrównoważony rozwój...

Energooszczędne innowacje budowlane są opłacalne z wielu powodów. Jednym z nich,... więcej

Budujesz z ENERGO i...

Jak zbudować dom, w którym zatrzymasz ciepło, by ogrzewanie było efektywniejsze,... więcej

EPBD Energooszczędność Habitat 2020 - samowystarczalne miasto

Habitat 2020 - samowystarczalne miasto

Eko-architektura powoli staje się codziennością. Na świecie zaczyna królować trend samowystarczalnych miast. Takim projektem jest Habitat 2020 w Chinach – miasto przyszłości, którego budynki mają zewnętrzne ściany, jak „żywa skóra”, potrafią absorbować wodę, powietrze, słońce. Dzięki temu budynek jest samowystarczalny już nie tylko energetycznie.

We współczesnym świecie realnym zagrożeniem dla ludzkości są kryzys energetyczny, kurczące się zasoby czystej wody, globalne ocieplenie i zanieczyszczenie powietrza. Są to problemy międzynarodowe, globalne, które dotykają najpierw najbiedniejsze kraje (tam zmiany klimatu są najszybsze), a następnie kraje najbardziej uprzemysłowione (które są odpowiedzialne za te zmiany). W świetle czekających nas zmian środowiska naturalnego, powinniśmy już teraz myśleć, jak dostosować nasze przyzwyczajenia do zmieniających się warunków klimatycznych.

W czasach zmieniających się uwarunkowań klimatycznych pojawia się w budownictwie trend eko-architektury. Nie jest to zjawisko nowe, bowiem od dawna stosuje się ekologiczne materiały budowlane, energooszczędne rozwiązania i technologie. Światowi producenci cały czas pracują nad nowymi technologiami pozwalającymi wykorzystać naturalne źródła energii, takie jak solary czy turbiny wiatrowe. Jednak w skali świata to za mało.


Obecnie rodzi się trend zrozumienia już nie tylko budynku, ale całego miasta jako dynamicznego i ciągle rozwijającego się systemu. Tylko takie postrzeganie budownictwa pozwoliło na sformułowanie strategii rozwoju samowystarczalnego miasta przyszłości. I takim miastem ma być Habitat 2020 – samowystarczalna mega aglomeracja przyszłości w Chinach.


Nowy design budynków całkowicie odbiega od tego, co znamy na co dzień – łamie konwenanse i nasze przyzwyczajenia architektoniczne. Domy nie będą wyglądać już tak samo, jak znamy je dzisiaj. Habitat 2020 to połączenie najnowocześniejszej elektroniki i rozwiązań bio-chemicznych, które pokrywają zewnętrzną powłokę budynków. Do tej pory zewnętrzne powłoki były materiałami konstrukcyjnymi, a także chroniły budynki przed czynnikami zewnętrznymi. W mieście Habitat 2020 budynki będą miały „żywą skórę” – specjalnie zaprojektowane membrany zewnętrzne. Będę one pełnić funkcję ściany i jednocześnie absorbować naturalne czynniki, takie jak powietrze, wodę, światło, i przekazywać je do wnętrza budynku. Idea wzorowana jest na świecie roślin, które poprzez specjalne komórki gromadzą wodę, oddychają, wykorzystują promieniowanie słoneczne. Dzięki takim innowacyjnym rozwiązaniom wszystkie budynki Habitat 2020 będą samowystarczalne.

Jak będzie działać „żywa skóra” budynków?

Światło
Aktywna powłoka zewnętrzna budynku będzie reagować automatycznie na światło słoneczne i zmieniać swoją pozycję tak, aby jak najbardziej efektywnie je pochłaniać i następnie przetwarzać na energię elektryczną. Dzięki zbieraniu i przetwarzaniu naturalnego światła słonecznego, w budynkach przyszłości nie będzie potrzebna energia elektryczna do celów oświetleniowych. Powietrze
Zewnętrzna membrana budynków będzie także aktywna na powietrze i wiatr. Będą one służyć jako naturalna klimatyzacja – przefiltrowane przez specjalne powłoki budynku i dostarczone w formie czystego powietrza. To jeszcze nie koniec innowacyjnych rozwiązań – „zużyte” powietrze będzie filtrowane i oczyszczane z dwutlenku węgla, a następnie wydalane na zewnątrz budynku.
Woda
W budynkach Habitat 2020 woda będzie pozyskiwana z deszczu. Aktywne ściany zewnętrzne będą gromadzić wodę także w porach suchych. Dzięki temu wilgoć z powietrza oraz deszcz pokryją całkowite zapotrzebowanie budynków na wodę użytkową.
Odpady
Odpadki organiczne będą przetwarzane na biogazy, te następnie będą wykorzystywane w gospodarstwach domowych do gotowania, ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Projekt miasta przyszłości będzie zrealizowany w Chinach do 2020 roku. Jest to kolejne,  po słynnym już projekcie miasta Masdar w Emiratach Arabskich, tak innowacyjne na skalę międzynarodową przedsięwzięcie.


Opracowanie: Monika Mychlewicz, źródło: Philips Design


Przeczytaj także o innych miastach przyszłości:
Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
ECOBAY – ekologiczne miasto w Estonii
XERITOWN – zrównoważone miasto w Dubajlandzie

Ogrzewanie nadmuchowe

Wobec drożejących surowców, rosnących kosztów ogrzewania, co dotkliwe zwłaszcza zimą,... więcej

Piece kondensacyjne

Nie od dziś wiadomo, że planując długoletnie oszczędności warto czasem zainwestować... więcej

Sposoby ogrzewania...

Jesień to znakomity moment, by podjąć temat ogrzewania. Sposobów na zapewnienie ciepła... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy