TermoDom.pl

Newsletter

Dyrektywa EPBD

Publikujemy tu nie tylko tekst samej Dyrektywy o efektywności energetycznej budynków, ale... więcej

Rozporządzenie -...

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło kolejny projekt rozporządzenia w sprawie audytów... więcej

Energooszczędne...

Budując dom należy poważnie zastanowić się nad wybieranymi materiałami budowlanymi. Często... więcej

Buduj dom energooszczędnie Wentylacja i klimatyzacja Wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa

Jakie znaczenie ma właściwie działająca wentylacja w budynku? Ogromne, nie tylko z uwagi na komfort użytkowników, ale i efektywność instalacji grzewczej. Dlatego coraz częściej mówi się o jej roli w energooszczędnym użytkowaniu domu.

Powszechne w ostatnich latach dążenie do ograniczania kosztów eksploatacji budynków powoduje, że coraz większą wagę przykładamy nie tylko do kwestii ogrzewania w kontekście strat ciepła, ale i do wentylacji oraz roli jej sprawnego działania w budynkach energooszczędnych. Bywa bowiem, że w tym dążeniu do całkowitej szczelności, w celu zatrzymania ciepła wewnątrz budynku, zapominamy, że wentylacja grawitacyjna z różnych powodów może nie działać, jak należy.

Przyczyn zachwiania bilansu powietrza, a więc zakłóceń tzw. ciągu może być wiele, chodzi jednak o to, by udało się osiągnąć kompromis między ograniczeniem zużycia energii do ogrzewania a poprawną wentylacją, a co za tym idzie komfortem i zdrowiem mieszkańców. To o tyle istotne,że brak właściwego ciągu kominowego może oznaczać utrudnienia w rozpaleniu, czy podtrzymaniu ognia. Z drugiej strony zbyt duży ciąg kominowy to szybkie i nieefektywne spalanie. Jednak tego rodzaju problemy z powodzeniem rozwiązuje wentylacja hybrydowa, która zapewnia stałą, pożądaną wydajność wentylacji, przy maksymalnym ograniczeniu kosztów jej użytkowania.

Wentylacja hybrydowa  jest o tyle skuteczna, że w razie, gdy warunki do zaistnienia wentylacji naturalnej nie są wystarczające, przełącza się ona na tryb mechaniczny. Normalnie naturalny ruch powietrza odbywa się na skutek różnic temperatur. Ciepłe powietrze wewnątrz budynku ma mniejszą gęstość niż zimne na zewnątrz, unosi się więc do góry, co skutkuje "uciekaniem" ciepła przez wentylacyjny przewód kominowy na zewnątrz budynku. To powoduje, jeśli nie planujemy zastosowania wentylacji mechanicznej, konieczność ustalenia prawidłowej wielkości napływu powietrza do mieszkania.

Skuteczność takiej metody wentylowania budynku jest różna i zmienia się w zależności od pór roku, co ma związek z wielkością różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jakkolwiek jednak nie należy się przesadnie obawiać nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń, a co za tym idzie zwiększonych kosztów na ogrzewanie domu. Nawet  gdyby, skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie nawietrzaka z grzałką elektryczną, który zapewni właściwy dopływ powietrza z zewnątrz, bez obawy o wychłodzenie domu. Montowany na ścianie budynku nawietrzak z grzałką, wyposażony jest bowiem w moduł grzewczy i termostat, który rozłącza obwód, jeśli zasysane powietrze ma wyższą temperaturę.

Naturalna wentylacja grawitacyjna, choć podlega wahaniom, często w skuteczny sposób może  wspomagana być przez wiatr. Co jednak gdy i tego czynnika, obok wyraźnej różnicy temperatur, zabraknie? Pomocne wówczas okazują się nasady kominowe, montowane na szczycie przewodu kominowego lub dymowego, określane często mianem generatora ciągu. Ich zadanie polega na mechanicznym stabilizowaniu  ciągu kominowego, niezależnie od wysokości, przekroju poprzecznego komina, wiatru czy innych czynników zewnętrznych. W tym celu nasada, wykorzystując zjawisko iniekcji, wytwarza podciśnienie w przewodzie kominowym, poprzez wytworzenie strumienia powietrza w przewodzie pobocznym.

Dla zapewnienia właściwego ciągu szczególnie  polecić wypada  zastosowanie nasad obrotowych, w przypadku których współczynnik podciśnienia w kanale wentylacyjnym jest najwyższy, a których działanie jest całkowicie niezależne od kierunku wiatru. I choć ich zastosowanie w znacznym stopniu wspomaga pracę wentylacji naturalnej, nie zawsze jednak jest w stanie zapewnić stabilność i niezawodność takiej instalacji. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wentylacja hybrydowa, która, gdy są ku temu warunki, pozwala działać naturalnym prawom fizyki, a w razie potrzeby, wspomaga ją za pomocą energii elektrycznej.

Jak takie urządzenie działa? Najprościej mówiąc, siłą napędową turbinki jest wiatr, który obracając ją, wytwarza  podciśnienie w kanale wentylacyjnym. Gdy wiatru brak, jego zadanie przejmuje silnik bezszczotkowy prądu stałego. Ten nie tylko sprawia, że ciąg w kanale wentylacyjnym zostaje podtrzymany na właściwym poziomie, ale i hamuje turbinę przy zbyt silnym wietrze, nie dopuszczając do zbyt intensywnej wymiany powietrza. Ale po kolei...

Wentylator tłoczy powietrze do kolektora, z którego następnie  powietrze jest wdmuchiwane przez szczelinę pomiędzy dyszą a obudową do króćca wylotowego w kierunku ku wylotowi. A ponieważ w szczelinie nadawana jest mu duża prędkość, w przestrzeni zaraz za szczeliną wytwarza się podciśnienie, powodujące wyssanie spalin z dyszy. Zmieszane z wdmuchiwanym powietrzem wylatują one pionowo na zewnątrz przez króciec wylotowy. Dlatego ważne, by nie montować na zakończeniu generatora żadnych daszków, zakłócających jego pracę i powodujących zarazem cofanie powietrza do kanału dymowego.

Dzięki  podwójnemu napędowi: elektrycznemu i siłą wiatru, nasady hybrydowe zużywają bardzo mało energii elektrycznej, nie więcej niż 3~5W. Urządzenia w wersji podstawowej sterowane są za pomocą regulatora, na którym pokrętłem ustawia się prędkość obrotową. Na rynku są również obecne systemy wentylacji hybrydowej, przystosowane do pracy w sieci. Nasady takie rozmieszcza się na obiekcie i łączy jednym przewodem wielożyłowym, w którym dwie żyły stanowią zasilanie, a kolejne dwie to magistrala danych. Działanie takiej sieci koordynuje zainstalowany na komputerze darmowy program (do pobrania ze strony www) do obsługi nasad. On też umożliwia integrację nasad z inteligentnymi systemami zarządzania budynków.

Podsumowując, warto przypomnieć, że zapewnienie prawidłowej wentylacji i stabilne utrzymanie właściwego ciągu kominowego jest trudne, bo uzależnione od wielu czynników. Czasami może więc pojawić się konieczność przeróbek komina albo instalacji wspomnianych nasad kominowych.  

Dom pasywny okiem...

Budynki pasywne w coraz większym stopniu przyciągają naszą uwagę. Dzieje się tak,... więcej

Świadectwo...

Prezentujemy wzór graficzny świadectwa energetycznego dla różnych rodzajów budynków... więcej

Blog - kwiecień 2008

Po marcowych porządkach na działce przyszedł czas na konkretne prace – montaż... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy