TermoDom.pl

Newsletter

Jak uzyskać kredyt...

Warto pamiętać, że Ustawa o Wspieraniu Przedsięwzięć Termomodernizacyjnych (Dz. U. Nr... więcej

Kto będzie wykonywał...

Ustawa dokładnie precyzuje, kto będzie się mógł ubiegać o miano audytora... więcej

Wzór graficzny...

Prezentujemy tutaj przykłady certyfikatów energetycznych budynku Komisji Europejskiej... więcej

Buduj dom energooszczędnie Okna Dodatki antywłamaniowe

Dodatki antywłamaniowe

Duże przeszklenia i drzwi balkonowe dodają uroku wnętrzom, a umiejscowione od południowej strony zwiększają energooszczędność budynku. Mogą być one jednak równocześnie ułatwieniem dla amatorów cudzej własności. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Duże przeszklone powierzchnie łatwo mają wiele zalet z punktu widzenia użytkownika domu czy mieszkania. Należy jednak równocześnie pamiętać, że ułatwiają one dostęp do nieruchomości złodziejom. Tradycyjne metody zabezpieczania się przed włamaniami polegały na instalowaniu krat. Jest to jedna z dostępnych metod, jednak warto zastanowić się czy nie korzystniej jest skorzystać z nowocześniejszych sposobów ochrony, które także utrudniają dostęp osobom niepowołanym, a jednocześnie nie szpecą elewacji, nie ograniczają widoku z wnętrz budynku i nie utrudniają ewakuacji w przypadku pożaru. Takim rozwiązaniem może być roleta antywłamaniowa lub specjalny pakiet szybowy z szybą antywłamaniową oraz okucia okienne, których nie da się otworzyć od zewnątrz.


Zastosowanie okien wyglądających jak normalne i zainstalowanie w nich szyb antywłamaniowych nie wpłynie na estetykę budynku. Pozornie jest to identyczne okno, jak pozostałe. Dane statystyczne pokazują, że aż 70% osób włamujących się do domów i mieszkań to przypadkowi przestępcy. Nie jest zatem konieczne stosowanie systemów nie do sforsowania, a wystarczą rozwiązania, które utrudnią dostanie się do wnętrza.


Pakiet szybowy antywłamaniowy składa się z pojedynczej tafli szkła od wewnętrznej strony, od zewnątrz natomiast są to sklejone ze sobą dwie lub więcej warstw szkła o grubości 4mm każda, pomiędzy którymi znajduje się specjalna, odporna na przecięcie i przedarcie folia. Szyby antywłamaniowe nazywa się odpowiednio do zastosowanej ilości warstw tafli szkła po stronie zewnętrznej P2 – 2 warstwy, P4 – 4 warstwy. Im więcej warstw zastosowano tym wytrzymalsza i cięższa jest powstała w ten sposób szyba. Aby zapewnić wysoką izolacyjność termiczną szyby antywłamaniowe mają tak jak i zwykłe przestrzeń międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym. W przypadku próby rozbicia takiej szyby przez włamywacza pękają tafle szkła, ale szyba nadal trzyma się na swoim miejscu dzięki zastosowanej folii. Takie rozwiązanie znacząco utrudnia dostęp do wnętrza, a przez to daje czas na interwencję po włączeniu się alarmu w obiekcie.


Szyba antywłamaniowa ma jeszcze jedną zaletę. W przypadku rozbicia jej szkło nie rozpryśnie się w okolicy, lecz będzie trzymało się na warstwie folii zabezpieczając przed poranieniem osoby znajdujące się w pobliżu. Jeżeli zależy nam wyłącznie na aspekcie zabezpieczenia przed zranieniem możemy wybrać szyby z grupy tak zwanych bezpiecznych. Produkuje się je  w różnych klasach oznaczanych 01, 02 itd. Poza zabezpieczeniem przed rozsypaniem się szkła w okolicy zbitego okna zastosowana folia wzmacnia dodatkowo szyby. Producenci szyb oferują także jeszcze inne rozwiązanie: bezpieczne szkło bądź hartowane szkło. Po rozbiciu taka szyba rozpada się na wiele drobnych, obłych kawałeczków, którymi nie można się poranić (jak szyby samochodowe).


Same antywłamaniowe szyby nie rozwiązują jednak skutecznie problemu włamania. Klasyczne okucia doświadczony złodziej może bez większych problemów otworzyć od zewnątrz budynku. Konieczne staje się zatem wyposażenie okien w okucia antywłamaniowe, które uniemożliwią ten proceder, a także stawią opór intruzom próbującym wyważyć okna.


Dostępne na rynku okucia można podzielić na kilka grup w zależności od stopnia ochrony przed włamaniem. Wszystkie okucia antywłamaniowe mogą skutecznie chronić wnętrze budynku jedynie wtedy, gdy okna zostaną wyposażone w klamki z ryglami. Zastosowanie ich uniemożliwia otwarcie okien z zewnątrz poprzez przesunięcie listwy ryglującej zamki okienne, Klamki są dostępne ze specjalnymi zatrzaskami, które zwalnia się poprzez naciśnięcie przycisku zwalniającego, albo wyposaża się je w zamki, które po wciśnięciu przycisku nie pozwalają na obrót klamki aż do momentu otwarcia przy użyciu właściwego kluczyka. Okucia oferujące najwyższy poziom ochrony składają się z kilku rygli antywłamaniowych umiejscawianych wokoło rozwieranej kwatery okiennej. Prostsze okucia posiadają tylko jeden lub dwa rygle w narożnikach naprzeciwko zawiasów.


Okucia antywłamaniowe powinny być przykręcane do wzmocnień w profilu okiennym, a nie jedynie do tworzywa, gdyż dopiero wtedy będą się solidnie trzymały, co uniemożliwi wyrwanie ich z okna.


Uwagę należy zwrócić także na listwy przyszybowe, które koniecznie muszą być w specjalny sposób zabezpieczane, aby uniemożliwić wypchnięcie szyby zespolonej z ramy okiennej. Listwy takie zabezpiecza się wkrętami bądź wyposaża w odpowiedni system zatrzasków.


W starych, zamontowanych już oknach także istnieje możliwość zainstalowania szyb antywłamaniowych. W takim przypadku konieczne będzie dobranie odpowiednich wymiarów i wymiana całego pakietu szybowego. Możliwość taka nie będzie dostępna dla posiadaczy starych okien skrzynkowych.


Jeżeli nie chcemy wymieniać pakietu szybowego możemy po uprzednim zdemontowaniu go nakleić na zwykłe szyby zespolone specjalna folię antywłamaniową, która je zabezpieczy.

 

 

Zobacz także:

Rolety

Nawiewniki

Bilans cieplny budynku

Temperatury w pomieszczeniach

Budownictwo energooszczędne

Parametry i współczynniki izolacyjności termicznej

Badania termowizyjne


Elewacja po zimie

Zima powoli odchodzi w niepamięć. Pora więc przyjrzeć się zewnętrznej elewacji... więcej

Oszczędzanie energii...

Mniejsze zużycie energii elektrycznej to mniejsze rachunki z prąd. Poza tym jest ot także... więcej

Zasady...

Decydując się na budowę domu, czy zakup mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy