TermoDom.pl

Newsletter

Ogrzewanie nadmuchowe

Wobec drożejących surowców, rosnących kosztów ogrzewania, co dotkliwe zwłaszcza zimą,... więcej

Straty ciepła a...

W budynkach jednorodzinnych największe straty ciepła są związane ze ścianami zewnętrznymi... więcej

Kryteria wyboru bramy...

Z bramą garażową jest podobnie jak z drzwiami wejściowymi – dobrze dobrane mogą... więcej

Buduj dom energooszczędnie Ogrzewanie Rekuperatory

Rekuperatory

Rekuperatory to urządzenia ściśle związane z układem wentylacyjnym. Ich głównym zadaniem jest niwelacja strat ciepła związanych z ciepłym powietrzem ogrzanym wewnątrz budynku, które zostało oddane na zewnątrz przez system wentylacji.

Prawidłowo działające ogrzewanie pokrywa straty ciepła spowodowane jego przenikaniem przez obudowę i wentylacją pomieszczeń. W budynkach, w których ściany, dach, okna charakteryzują się dobrą izolacyjnością cieplną, w czasie gdy wymiana powietrza jest intensywna, np. z powodu działania silnego wiatru, mogą dominować wentylacyjne straty ciepła. W budynkach ze szczelną obudową i kontrolowaną, za pomocą wentylacji mechanicznej, wymianą powietrza sensowne jest zastosowanie rekuperacji, czyli częściowego odzyskania ciepła z usuwanego, zużytego powietrza wentylacyjnego.

 

Rekuperator jest urządzeniem wyrównujacym temperaturę pomiędzy dwoma strumieniami powierza przepływającymi przez jego wymiennik. Zimą, gdy powietrze wchodzące do budynku jest zimne, a w środku domu jest ciepło, powietrze wchodzące ogrzewa się od wychodzącego, co w rezultacie zwiększa komfort klimatyczny. Proces odzyskiwania ciepła redukuje również znacznie straty ciepła wentylacyjnego oraz - co za tym idzie - koszty ogrzewania budynku.

 

Latem działa ten sam proces lecz jest o odwrócony - wewnątrz domu powietrze jest chłodniejsze, na zewnątrz gorące, więc powietrze wchodzące do budynku schładza się od powietrza wychodzącego. Wymiennik rekuperatora zawsze będzie powodował wymianę ciepła pomiędzy powietrzem wchodzącym a wychodzącym.


W instalacji wentylacji mechanicznej możliwe jest zintegrowanie wstępnego podgrzania powietrza do wentylacji w gruntowym wymienniku ciepła oraz dalszego podgrzania w rekuperatorze, a nawet doprowadzenia gorącego powietrza ogrzanego od wkładu kominkowego.

 
Do odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza wentylacyjnego (w rozwiązaniu wentylacji hybrydowej), używa się także pomp ciepła, które przeznaczają je do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia tego typu mogą być również zintegrowanie z kolektorami słonecznymi.

 
Orientacyjny średni koszt wynosi około 21.000 zł, przy czym może być większy lub mniejszy o około 20 %, w zależności od standardu, lokalnych cen robocizny i rabatów udzielanych przez producentów.

 

 

Najbardziej znani producenci: BARTOSZ, PRO-VENT, DOSPEL, STIEBEL-ELTRON

 

 

Zobacz także:

Pompy ciepła

Siłownie wiatrowe

Zasady energooszczędności

Co to znaczy dom energooszczędny?

Budownictwo energooszczędne

Wybór systemu ogrzewania

Czym jest dom pasywny?

 

Szukamy działki,...

Koszty utrzymania domu zależą nie tylko od tego, jak bardzo go ocieplimy, jak będziemy... więcej

Ogrzewanie nadmuchowe

Wobec drożejących surowców, rosnących kosztów ogrzewania, co dotkliwe zwłaszcza zimą,... więcej

Blog - wrzesień 2008

W tym samym czasie trwały prace dociepleniowe. więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy