TermoDom.pl

Newsletter

Blog - styczeń 2009

Z nowym rokiem znów ochoczo przystąpiliśmy do pracy. więcej

Mury trójwarstwowe -...

Decydując się na budowę domu inwestorzy przeważnie wybierają technologię muru jedno- lub... więcej

Kto będzie wykonywał...

Ustawa dokładnie precyzuje, kto będzie się mógł ubiegać o miano audytora... więcej

Buduj dom energooszczędnie Ogrzewanie Grzejnik z podłączeniem środkowym

Grzejnik z podłączeniem środkowym

Wielu instalatorów narzeka na konieczność przerabiania podejść pod grzejniki. Problem w szczególności dotyczy biur, w których wnętrza często aranżowane są na nowo, ale czasem pojawia się także w budynkach mieszkalnych. Po co tracić czas na przeróbki, skoro można wykorzystać grzejniki podłączane na środku od dołu?

Główna zaleta oddolnego podłączenia środkowego polega na tym, że niezależnie od długości, wysokości i głębokości grzejnika, położenie przyłączy do instalacji można ustalić już na etapie budynku będącego w stanie surowym. Opisywana odległość jest równa 59 mm licząc od ściany do osi przyłączy. Pozwala to na łatwiejsze i dużo szybsze przygotowanie przewodów centralnego ogrzewania. Podłączenie oddolne grzejnika można swobodnie przyjmować i wyprowadzić, bez dokładnego jego określania, w połowie długości, na przykład okna czy parapetu. Wtedy sam grzejnik można zamontować nawet po etapie wykończeniowym ścian czy też podłóg. Lokalizacja przyłączy nie ulegnie już bowiem zmianie przy wyborze wielkości i typu grzejnika. Kolejny aspekt to krótszy czas montażu tego typu urządzeń. Dlatego właśnie takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością wśród instalatorów.


– Z perspektywy domownika czy właściciela biura rodzaj podłączenia nie ma żadnego znaczenia. Podobnie jak instalatorowi zależy mu jednak na czasie. Oddolne podłączenie środkowe jest zatem korzystne dla obu stron – instalator nie będzie musiał przerabiać podejść, a użytkownik będzie mógł szybciej przystąpić do dalszych prac w pomieszczeniu – skomentował Tomasz Podleś z działu technicznego firmy Rettig Heating, producenta grzejników marki Purmo.


Ponieważ grzejniki najczęściej są wieszane pod oknami, wystarczy wykonać podejście bazujące na pionowej osi okna (o ile zależy nam na zachowaniu symetrii grzejnika względem okna, ale ze względów estetycznych jest to zwykle najlepsze rozwiązanie). Grzejniki z podejściem środkowym rozwiązują problem przerabiania podejść pod grzejniki. Wynika on z konieczności doboru innych wielkości grzejnika dla pomieszczeń o nowych wymiarach, co często zdarza się w przypadku obiektów biurowych lub usługowych, gdzie wnętrza często są aranżowane na nowo w związku ze zmianą sposobu ich użytkowania.

17-03-2009

Jak uzyskać kredyt...

Warto pamiętać, że Ustawa o Wspieraniu Przedsięwzięć Termomodernizacyjnych (Dz. U. Nr... więcej

Mgr inż. Jakub Kliś

Mgr inż. Jakub Kliś ukończył Wydział Organizacji i Zarządzania Produkcją... więcej

Piękne i ekologiczne...

Idea, którą kierowali się architekci z LAN Architecture projektując siedzibę... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy