TermoDom.pl

Newsletter

Ogrzewanie podłogowe...

W długie zimowe wieczory ogromne znaczenie ma komfort cieplny w domu. Jednym ze sposobów... więcej

Konferencja:...

Konferencja Efektywność energetyczna – wdrożenie białych certyfikatów... więcej

Blog - lipiec 2008

Ścianki działowe, sposób na instalacje, pompa ciepła, 50 metrów bieżących rury... więcej

Buduj dom energooszczędnie Materiały budowlane Oddychające materiały elewacyjne

Oddychające materiały elewacyjne

Szybki proces budowy przyczynia się do znacznego ograniczenia możliwości odparowania wody technologicznej użytej w procesie budowy. Warto więc, dla własnego zdrowia, zwrócić uwagę na materiały ułatwiające odparowywanie wilgoci.

Budując dom poświęcamy wiele uwagi na dobranie materiałów, z których chcemy go wykonać. Nic dziwnego - dom to inwestycja na lata. Zadbajmy więc nie tylko o walory estetyczne budynku, ale także o to, by był zdrowy i ekologiczny. Taki dom nie tylko ładnie się prezentuje, ale także jest przyjazny dla swoich mieszkańców.
 


Dom oddychający


Odkąd w domach kładzie się coraz większy nacisk na zatrzymanie jak największej ilości ciepła wewnątrz budynku, znacznie zmniejszyła się w nich cyrkulacja powietrza. Pamiętajmy, że nasz dom oddycha tak samo, jak nasze ciało – dlatego nie możemy ograniczać jego wentylacji. Szczelne okna i drzwi to nie tylko obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale także pogorszenie sprawności psychofizycznej domowników. Dbajmy więc, by codziennym rytuałem stało się wietrzenie naszych mieszkań, które znacznie zmniejsza gromadzenie się wilgoci oraz rozwój pleśni i grzybów.


Utrzymanie odpowiedniej wilgotności i cyrkulacji powietrza umożliwia zastosowanie produktów o naturalnych zdolnościach do dyfuzji pary wodnej. Oddychające ściany, podobnie jak nasza skóra, pozwalają na powolną wymianę powietrza i na pozbycie się nadmiaru wilgoci. Usuwanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz ścian budynku pomaga w utrzymaniu lepszej jego kondycji, a także polepsza równowagę elektrostatyczną i zapobiega powstawaniu kondensacji.

 

 

 

Oddychające ściany to szybsza budowa

Uważajmy na to, by zbyt szybka budowa domu nie odbiła się negatywnie na jego późniejszej eksploatacji. Jeżeli nie chcemy czekać na wyschnięcie tynków wewnętrznych i posadzek, tylko zależy nam na szybkim ociepleniu domu, na elewacji zastosujmy oddychający system zaprawy klejowo-szpachlowej, gruntu, tynku i farby elewacyjnej. Dzięki własnościom przepuszczania pary wodnej, nadmiar wilgoci pojawiający się w trakcie wysychania będzie miał szansę odparowywać na zewnątrz. Umożliwi to szybszą budowę i możliwość wcześniejszego wprowadzenia się do własnego domu.

 

 

Wilgoć już nie straszna

Nie wszystkie materiały umożliwiają ścianom wymianę wilgoci. Jest to możliwe przy użyciu takich materiałów, które to zapewniają, np. cegła wapienno-piaskowa, ceramika, beton komórkowy, kamień lub drewno. Taki dom ocieplamy wełną mineralną, z wykorzystaniem oddychającego/naturalnego systemu dociepleń.


Dzięki bardzo dobrej paroprzepuszczalności, taki system może być także stosowany na zewnętrznych ścianach basenów i innych obiektów, w których panuje duża wilgoć. Pamiętajmy także o tym, że w przypadku wcześniej wykonanych, zawilgoconych budynków, tylko ocieplenie elewacji z wykorzystaniem systemu oddychającego bezpośrednio po zlikwidowaniu przyczyny wilgoci, umożliwi odparowanie zgromadzonej we wnętrzu pary wodnej.

 

 
Oddychający dom - systemowe rozwiązanie


By nie zginąć w gąszczu produktów do ociepleń, warto zwrócić uwagę na całościowe systemy, dzięki którym oszczędzamy czas oraz mamy gwarancję, że dom zostanie ocieplony na najwyższym poziomie.

 

 

Zobacz także:

Docieplenie metoda lekka - mokra

Docieplenie - błędy wykonawcze

Ocenaefektywności termomodrenizacji

System ocieplenia dla domu pasywnego

Ociepl dom za darmo i odwiedź Baleary

Jak zbudować dom energooszczędny

Badania termowizyjne  

Mgr inż. arch....

Mgr inż. arch. Ryszard Czapla, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,... więcej

CENERG 2008 -...

W dniach 17-19 czerwca odbędą się w Warszawie Międzynarodowe Targi Czystej Energii -... więcej

Bilans cieplny budynku

W celu utrzymania temperatury w pomieszczeniu na założonym poziomie nadwyżka strat nad... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

Brak komentarzy